Hősünk középiskolás, amikor 1938 tavaszán a Wehrmacht bevonul Ausztriába, amely ettől kezdve a Német Birodalom része (Anschluss). Egy fél évvel később a müncheni egyezménnyel a birodalom Csehországot is bekebelezi, a frissen létrejövő Szlovákia pedig gyakorlatilag német bábállam lesz, déli része visszakerül Magyarországhoz.
A háború 1939. szeptember 1-jén kezdődik, amikor Németország néhány hét alatt elfoglalja Lengyelország nyugati felét. Két hét múlva a szovjetek is megtámadják Lengyelországot keletről, a hónap végére a német-szovjet határ Lengyelország közepén húzódik.
1939/40-ben a Szovjetunió és Finnország közötti ún. téli háború.
1940 első felében Németország néhány hónap alatt elfoglalja Dániát és Norvégiát, továbbá Belgiumot, Hollandiát, Luxemburgot és Franciaország jó részét (és a fennmaradó része fölött is ellenőrzést gyakorol). Augusztus-szeptemberben a levegőben lezajlik az angliai csata, Hitler első komolyabb vesztesége. (Eközben a Szovjetunió a Molotov–Ribbentrop-paktum értelmében terjeszkedik nyugat felé: bekebelezi a három balti államot és bevonult Besszarábiába és Észak-Bukovinába.)
1940 őszén Olaszország megtámadja Görögországot, a német vezérkar pedig már javában dolgozik a Szovjetunió megtámadásának tervein.
1941 elején Líbiába érkezik Rommel és a Deutsches Afrikakorps. Március végén a jugoszláv kormány csatlakozik a német-olasz-japán háromhatalmi egyezményhez. Két nappal később elkergetik, amire tíz nappal később megindul a balkáni hadjárat: Németország megtámadja Jugoszláviát és Görögországot (hogy segítsen a katonai téren nem túlzottan sikeres olaszoknak). Ekkor lép hadba Magyarország is a délvidéki bevonulással.
1941 leghosszabb napján, június 22-én Németország megtámadja a Szovjetuniót (tulajdonképpen Lengyelország keleti felét), és ezzel megindul a Barbarossa hadművelet. A német csapatok eleinte rendkívül gyorsan haladnak kelet felé, és a tél elejéig hatalmas területet foglalnak el.
A keleti front 1941 második felében | Forrás: Wikimedia Commons |
December első napjaiban Moszkva alatt a szovjet ellentámadás megállítja és Moszkva környékén vissza is szorítja a Wehrmachtot.
December 7-én japán támadást intéz a Hawaii-szigeteken fekvő Pearl Harbor-i amerikai haditengerészeti támaszpont ellen, ezzel az USA is hadba lép.
1942 januárjában tartják meg Berlin mellett a wannseei konferenciát, ahol döntenek a zsidóság kiirtásáról.
Az időrendben itt tartunk most.
Az év első hónapjaiban a keleti fronton viszonylagos nyugalom van, és majd májusban indul meg az újabb német támadás a Fekete-tenger vidékén, illetve a Kaukázus irányába.